KÜLTÜR SANAT

Tatilde deniz yerine tarihi seçtiler

28-08-2019

Yaz aylarının kavurucu sıcaklığına rağmen Diyarbakır ve Mardin'i ziyaret edenler, tarihi ve turistik mekanları keşfetmenin mutluluğunu yaşıyor.Binlerce yıldır farklı medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla ön planda olan Diyarbakır ve Mardin, özellikle yerli turistlerin tercih ettiği iller arasında yer alıyor.

Yaz aylarında deniz turizmi yerine tarihi yerleri gezmek isteyenler, Hz. Süleyman Camisi, Ulu Cami, Ongözlü Köprü, Hasan Paşa Hanı ve İçkale gibi tarihi yerleri ile göz dolduran kadim kent Diyarbakır'a ilgi gösteriyor."Sur'daki yapılar her zaman ilgi odağı oluyor"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve acenta sahibi Doğan Şan, Diyarbakır ve Mardin'in kültür turizmi açısından iki önemli kent olduğunu söyledi.İki kentin, kültürünü merak eden turistler için vazgeçilmez noktaları bulunduğunu belirten Şan, bu şehirlerin gastronomi açısından da zengin mutfağa sahip olmasının misafirler için önemli olduğunu vurguladı.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde önemli tarihi yapıların yer aldığını anlatan Şan: "Tarihi zenginliğe sahip Sur'daki yapılar her zaman ilgi odağı oluyor. Tercihini kültür turizminden yana kullanan turistler, sıcak da olsa gelip surları ve buradaki diğer önemli tarihi yerleri dolaşıyor. Sur'da gezilecek yerlerin birbirine yakın olması nedeniyle misafirler araç kullanmadan bütün tarihi noktaları gezebiliyor" dedi.

Diyarbakır'ın inanç turizmi açısından da önemli bir yere sahip olduğunu anımsatan Şan, yaz aylarında özellikle Eğil ilçesindeki Ziyaret Tepesi'ne turların düzenlendiğini anlattı.

GERİ DÖN